Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Lunární nový rok přichází vždy o druhém novoluní po zimním slunovratu. Letos vychází na 22.ledna, kdy se vlády ujme vodní Zajíc 兔. Po divokém roce Tygra, který přinesl mnoho zvratů, změn, i překvapivého vývoje a stál nás hodně sil, přichází Zajíc, Buddhovo vyvolené znamení. Zaječí vodní energie, jemná a klidná, ale vytrvalá, odmítá násilí a konflikty, spory řeší komunikací. Budeme-li trpěliví a důslední, uvažovat logicky, jednat racionálně a pracovat na svém sebezdokonalování, odměněnou nám bude stabilita, štěstí a mír!
:Mýdlo s názvem "Pro štěstí" spatřilo světlo světa v lednu 2009 jako limitka na oslavu roku Buvola a natolik zaujalo extravagantní vůní i na šňůrce přivázanými čínskými mincemi, že na dlouhé roky zůstalo v nabídce pod názvem Daleká Čína. Teď je nakrátko zpět, jako limitka k roku Zajíce. Mýdlo vás přenese daleko od stresu a starostí, do vzdáleného světa exotických asijských krámků a rušných tržišť plných neznámých a vzrušujících surovin, míst, kde se mísí vůně roztodivných bylin, koření a vonných tyčinek. Má vůni zastřenou tajemstvím, dominuje v ní vzácný ylang-ylang a orientální koření se mísí se svěžím, lehce citrusovým nádechem litsea cubeba. Vůně evokuje dálky a dobrodružství a dokáže harmonizovat rozjitřené city a nastolit vnitřní rovnováhu. Zabalené je v rýžovém papíru a nechybí samozřejmě ani stužka s čínskou mincí, která v asijských zemích představuje symbol bohatství, štěstí a prosperity. Mince bývají umístěny v domě, nošeny v peněžence, nebo na krku a slouží jako ochranný amulet či talisman.
Složení: voda, olivový olej, kokosový olej, palmový olej**, rýžový olej, sezamový olej BIO LZS*, olej z opraženého sezamu, badyánový éterický olej, éterický olej ylang-ylang, éterický olej litsea, kasiový éterický olej, hřebíčkový éterický olej, alergeny z přírodních éterických olejů.
*lisovaný za studena, **ekologicky získaný
Ingredients INCI: Aqua, Sodium Olivate, Sodium Cocoate, Sodium Palmate**, Sodium Ricate, Sodium Sesameseedate BIO, Sesamum Indicum Seed Oil, Illicium Verum Fruit Oil, Cananga Odorata Flower Oil, Litsea Cubeba Fruit Oil, Cinnamomum Cassia Leaf Oil, Eugenia Caryophyllus Leaf Oil, Benzyl Benzoate*, Benzyl Salycilate*, Citral*, Cinnamal*, Eugenol*, D-Limonene*, Linalool*
*z přírodních éterických olejů, **RSPO
VÁNOCE, to je čas pohádek. A já mám pro vás pohádkovou limitku. Stříbrná dóza ukrývá kouzelné oříšky, možná vám splní některá přání, budete mít pleť krásnou jako Popelka a třeba i omládnete, ó adonai, jako král Rudolf!
Co jsou Tři oříšky? Pohádkově úžasný pleťový krém s jemnou, vanilkovo - kardamomovou vůní. Do hedvábné hladkosti jsem ho umíchala z oříškového a mandlového oleje, kakaového másla, oleje z černého kmínu a olivového skvalanu. Přidala vitamíny, ovesný lipid a oříškový extrakt. Dámy, rozmazlete samy sebe, nebo napište Ježíškovi. A pánové, přesně po tomhle krému určitě touží Vaše žena, přítelkyně, maminka, babička nebo kolegyně z práce...dárek tak máte vyřešený i zabalený, neboť v ceně je i dárkové balení!
JAHODY jsou právě v sezóně! A protože mám od jednoho svého zahraničního dodavatele zcela přírodní jahodový extrakt, který voní absolutně úžasně realisticky jahodově, rozhodla jsem se vytvořit limitovanou edici balzámu na rty. Je hebký a jemný po kakaovém a mangovém másle, stabilní díky olivovému emulgátoru a na rtech vytvoří ochranou vrstvičku díky kokosovému vosku. Krásnou, jahodovou červeň má po macerátu světlice barvířské v BIO mandlovém oleji. Je vegan, protože obsahuje jen samé přírodní suroviny. Balen je v praktické šroubovací dózičce, kterou po vypotřebování užijete třeba na malé letní poklady, kamínky, mušličky od moře, nebo sušené kvítky. A protože neomylný je jen Bůh, jak říkají indičtí tklaci koberců, když záměrně vetkávají do vzoru chybu, i nám se chyba stala. Při tisku etiket jsme omylem napsali 10g, ale balzám má gramů dokonce 15! Tedy tím lépe pro vás ;-)
JARO je tu! A ne, nemyslím jen to, že kalendář hlásí první jarní den a jarní rovnodennost, venku zpívají ptáci, večer je světlo poněkud déle a objevují se první květy! Tady dokvétají sněženky, klubou se narcisky, hyacinty, fialky rozprostřely své svěže zelené sukýnky a dnes, jako na oslavu vykvetly do voňavé modré krásy! A taky raší šťavnaté lístky mladých kopřivy a spousta dalšího. Jaro, to je i jméno nejnovější limitky, zelené a vesele kostičkované, s mladými kopřivami a zelenou spirulinou. Vonící svěže, jako jarní vánek, květinově a čerstvou trávou, jako země probouzející se z dlouhého spánku, odpočatá a sluncem prozářená... Nečekejte na nic a užívejte si jara i Jara! Papír, ve kterém je mýdlo zabalené jsem tentokrát vyráběla sama. Připravila jsem si akvarelovou barvu z mladých kopřiv trhaných tady u nás u potoka a ručně s ní malovala aršíky papíru. O kopřivovém barvířství se dozvíte víc v mém novém seriálu #psalaokoprive na Instagramu.
Ingredients INCI: Urtica Dioica Leaf Extract, Aqua, Sodium Olivate, Sodium Cocoate, Sodium Palmate, Sodium Castorate, Sodium Sunflowerseedate BIO, Sodium Sweet Almondate, Sodium Lineseedate, Sodium Jojobate, Litsea Cubeba Fruit Oil, Citrus Bergamia Peel Oil Expressed, Spirulina Platensis Powder, Pelargonium Graveolens Oil, Urtica Dioica Leaf Powder, Viola Odorata Leaf Extract, Silk Amino Acids, Citronellol*,Geraniol*, Linalool*
Složení: Kopřivový extrakt, voda, olivový olej, kokosový olej, palmový olej, ricinový olej LZS, slunečnicový olej LZS*, mandlový olej, lněný olej LZS, jojobový olej LZS*, éterický olej z litsey cubeby, éterický olej z bergamotu, prášek ze spiruliny, éterický olej z geránie, prášek z kopřivových listů, éterický olej z violky vonné, protein z čistého hedvábí, alergeny z éterických olejů.
*BIO
Lunární nový rok přichází vždy o druhém novoluní po zimním slunovratu. Letos vychází na 1.února (přesně v 6:46 SEČ), kdy se vlády ujme vodní Tygr. Tygr je archetypem nového počátku, nového směru, spontánnosti, neurvalých změn a nekompromisní odvahy. Čeká nás rok divoký, v mnoha oblastech plný nepředvídatelných zvratů, změn, i překvapivého vývoje. Bude to velmi hektické a energetické období a všichni budou potřebovat hodně sil, aby zvládli zkoušky a výzvy, které v roce 2022 přijdou.
Mýdlo s názvem "Pro štěstí" spatřilo světlo světa v lednu 2009 jako limitka na oslavu roku Buvola a natolik zaujalo extravagantní vůní i na stužce přivázanou čínskou mincí, že na dlouhé roky zůstalo v nabídce jako Daleká Čína. Teď je nakrátko zpět, jako limitka k roku Tygra. Mýdlo vás přenese daleko od stresu a starostí, do vzdáleného světa exotických asijských krámků a rušných tržišť plných neznámých a vzrušujících surovin, míst, kde se mísí vůně roztodivných bylin, koření a vonných tyčinek. Má vůni zastřenou tajemstvím, vůni evokující dálky a dobrodružství, která na vás čekají a nechybí ani stužka s čínskou mincí, která v asijských zemích představuje symbol bohatství a prosperity.
Složení: voda, olivový olej, kokosový olej, palmový olej**, rýžový olej, sezamový olej BIO LZS*, olej z opraženého sezamu, badyánový éterický olej, éterický olej ylang-ylang, éterický olej litsea, kasiový éterický olej, hřebíčkový éterický olej, alergeny z přírodních éterických olejů.
LZS = lisovaný za studena
Ingredients INCI: Aqua, Sodium Olivate, Sodium Cocoate, Sodium Palmate**, Sodium Ricate, Sodium Sesameseedate BIO, Sesamum Indicum Seed Oil, Illicium Verum Fruit Oil, Cananga Odorata Flower Oil, Litsea Cubeba Fruit Oil, Cinnamomum Cassia Leaf Oil, Eugenia Caryophyllus Leaf Oil, Benzyl Benzoate*, Benzyl Salycilate*, Citral*, Cinnamal*, Eugenol*, D-Limonene*, Linalool*
*z přírodních éterických olejů, **RSPO
Jmelí bílé je nejen vánoční symbol, ale také zajímavá léčivá bylina. Poslední čtyři roky jsem každé Vánoce na svém instagramovém profilu o jmelí psala. Odhalila jeho vlastnosti, pověry, jež se na něj váží, léčebné využití, informace o jeho sběru i nadpřirozených schopnostech. Také zmínila Cimrmanův univerzální trialog Jmelí použitelný v každé divadelní hře. Příspěvky najdete pod haštagem #psalaojmeli . Loni jsem vám slíbila překvapení a slib dodržuji. Svou sérii příspěvků jsem letos zakončila vytvořením limitované edice mýdla Jmelí. Jeho základ tvoří kvalitní rostlinné oleje, silný extrakt z větviček jmelí a přídavek na pudr umletých lístků jmelí, které jsem spadané vlastnoručně sbírala na tajném místě v borových lesích poblíž Kerska. Mýdlo voní velmi jemnou decentní lesní vůní s tóny jedlových větviček, borové pryskyřice, dřeva Fokienie a dubového mechu. Pospěšte, mnoho jich není a jsou opravdu jedinečná!
Ingredients INCI: Viscum Album Stem Extract, Aqua, Sodium Olivate, Sodium Cocoate, Sodium Sheabutterate, Sodium Grapeseedate, Sodium Lineseedate LZS, Sodium Hempseedate BIO, Viscum Album Leaf Powder, Abies Alba Leaf Oil, Sodium Lactate, Fokienia Hodgensii Wood Oil BIO, Pinus Silvestris Resin BIO, Evernia prunastri oil absolue, Geraniol*,
*z přírodních éterických olejů
Složení: Extrakt ze jmelí bílého, voda, olivový olej, kokosový olej, bambucké máslo, hroznový olej, lněný olej LZS, konopný olej LZS**, prášek ze jmelí bílého, éterický olej z jedlových pupenů, laktát, éterický olej ze siamského dřeva**, éterický olej z z pryskyřice borovice lesní**, éterický olej z dubového mechu, alergeny z přírodních éterických olejů.
**BIO
9. ročník Noir Film Festivalu se letos koná na hradě Český Šternberk, kam se přesunul z nedalekého Křivoklátu. Ani větší dálka nás nerozdělila, a tak jsme i tento rok festival podpořili jako partneři. Letos je to exkluzivní limitovaná série balzámu na rty. Je vytvořen ze surového bambuckého másla, za studena lisovaných olejů kokosového, makového a mandlového, kokosového a včelího vosku a má rudou barvu po světlici barvířské (rty ale neobarví). Voní unisex vůní, mísící v sobě tóny bergamotu a kávy. Balzámy jsou v ekologických černých papírových tubičkách a pár kousků je možné získat i zde na eshopu.
**BIO*z přírodních éterických olejů
P O T - P O U R R I je označení pro nádoby do kterých se vkládají sušené květy, listy, dřeviny a jiné vonné přírodniny. Nádoba má v sobě otvory a staví se blízko míst ze kterých sálá teplo, například krbů, neboť díky teplu se vůně lépe rozptyluje do místnosti. Zvyk ovonět si ovzduší obydlí sušenými květinami pochází pravděpodobně od Arabů, přes Španělsko se dostal do Francie a dále do Anglie. V období 18.- 19. století byly bohatě zdobené pot pourri s rafinovanými kombinacemi vzácných surovin luxusním doplňkem bohatých domácností. Odtud se postupně zvyk rozšířil i k méně movitějším lidem. Mě ten krásný zvyk inspiroval k vytvoření slavnostní Vánoční limitky vhodné pro slavnostní čas na konci roku. Základ tvoří mydlářská klasika - olivový a kokosový olej, ty jsem doplnila o nerafinované BIO kakaové máslo a za studena lisované oleje, oříškový a slunečnicový, oba v BIO kvalitě. Přidaný, za studena lisovaný ricinový olej a hedvábný protein se postarají o bohatou, jemnou pěnu. Mýdlo voní kompozicí, jež je tvořená pouze a jedině přírodními éterickými oleji. Vůně v sobě snoubí tóny vzácných květin - růže, jasmínu, mimózy a levandule s tóny kůry čerstvých citrusů - pomeranče a grepu, balzamově-vanilkovými tóny drahocenných pryskyřic - benzoe a perubalzámu, se sladkými tóny drahých dřev a koření - cedru, santalu, muškátového ořechu a kasie. V mýdle jsou pak sušené okvětní plátky růží, poupata jasmínu a květy chrpy, měsíčku a levandule. Mýdlo se tak stává luxusní záležitostí vhodnou pro hýčkání těla i duše během oslav vánočních svátků. To je přesně to, co na sklonku náročného roku 2020 potřebujeme. Odpočinout si, zapomenout na všechny starosti a problémy, relaxovat, odpočívat a nabírat síly na ten nadcházející, pevně doufám po všech stránkách lepší rok 2021! Jak se u mých limitek už stalo zvykem, mýdlo je zabaleno do originálního a s mýdlem korespondujícího papíru. Tentokráte padla má volba na krásný, květinový od Markéty Jinochové, ilustrátorky a majitelky značky Mankai.
*z přírodních éterických olejů, **BIO
Nepeta cataria, je limitka se šantou kočičí, ozdobená kočičími ťapkami. Mýdlo hebké jako srst čtyřnohé šelmičky a voňavé po bylinkách z naší zahrady. Kočičí mýdlo je to překvapení, o kterém jsem začátkem září psala ve svém instagramovém příspěvku o šantě, tedy bylině, kterou většina z nás zná právě ve spojení s kočkami. Z mlýnské zahrady jsem šanty sklidila plnou náruč a při hloubání co s ní, mě napadlo dát ji do mýdla. Inspiroval mě fakt, že tato vytrvalá bylina, která je dnes pěstována většinou jen pro povyražení kočkám, kdysi bývala ceněnou léčivkou. Základní recepturu jsem vyladila tak, aby mýdlo bylo jemné, hebké a dobře pěnilo. Šantu jsem doplnila o francouzský pelyněk, voňavou verbenu a silně antiseptickou dobromysl. Vzniklo tak mýdlo perfektní do dnešních nejistých dnů. Je dost jemné pro časté mytí, antiseptické a hojení podporující, vhodné při respiračních problémech, ekzémech a dermatitidách. Intenzivní bylinná vůně je velmi blahodárná na nervy, tišící a zklidňující, ulevující při bolestech hlavy, depresích a stresu. Tlapky nejsou jen na povrchu mýdla, stejný vzor jsme se synem vytvořili pomocí tiskátka i na obalu z recyklovaného papíru, neboť tvoření a hraní je v této době něco, co člověka odpoutá od neustálého tlaku a starostí.
*z přírodních éterických olejů
Rok se s rokem sešel a opět se na blízkém hradě Křivoklát koná Noir Film Festival, tedy festival, kde se promítají filmy žánru noir. Opět jsme se rádi stali jeho partnery a jako sponzorský dar jsem vyrobila exkluzivní limitovanou sérii mýdel, tentokrát s názvem Nero. Nero není jen překlad slova noir do italštiny. Nero je také název vermutu z řemeslné palírny Landcraft. Vermut byl vyroben z odrůdy hroznů Neronet a kaly, které po dekantaci vermutu zůstaly na dně tanku mi palírnící Ondra s Petrem v rámci hnutí #circulareconomy přenechali a já je použila právě pro toto mýdlo. Slovo kal ve vás zprvu možná nevyvolá nadšení. Avšak po hroznech intenzivně vonící sediment, usazený na spodu tanku je plný látek, které působí blahodárně na pokožku. V sedimentu jsou zbytky pevných částic z hroznů obsahují adstringentní třísloviny, modře zbarvený antioxidační flavonid antokyan, zbytky dolihováním deaktivovaných kvasinek, jež jsou zdrojem vitaminů, zejména skupiny B. Obsažený vinný kámen zlepšuje fyzikálně-chemické vlastnosti mýdla, které je díky němu pevnější a lépe pění i v tvrdé vodě. Mýdlo je, jako většina noirových snímků černobílé a každá kostka ručně míchané, odlévané a krájené mýdlové hmoty má jiný vzor a je tím pádem je neopakovatelný originál. Černé aktivní uhlí je detoxikační, bílý oxid zinku pak zklidňuje a pomáhá hojit. Rafinovanou vůní tvoří přirozená vůně vinného sedimentu a synergická kombinace éterických olejů, které jsem vybrala s přihlédnutím k jejich účinkům, tak důležitým v dnešní době. Jsou doporučovány jako podpůrné při zánětu průdušek a chřipce, antivirové a antimikrobální a výrazně zklidňující nervovou soustavu. Ve vůni je dominantní nasládlá sumaterská benzoová pryskyřice, získávaná z tropického stromu Styrax benzoin. Doplnila jsem ji o bylinné tóny levandule a kořenitý, kafrový eukalyptus. Ten jsem zvolila nejen pro jeho aromaterapeutické účinky, ale i pro jeho ekologický význam. Zajímavostí je i to, že na rozdíl od černobílých filmů má druh Eukalyptu (Eucalyptus deglupta) kůru duhově zbarevnou jako Technicolor!
Circular economy znamená, že někdo, něco vyrábí a má nějaký zbytek, nebo nepotřebný "odpad", který nedokáže zužitkovat. Ale je tu někdo jiný, kdo to ještě zužitkuje, kdo z toho vyrobí něco skvělého. Tohle se dá praktikovat v mnoha oborech a odvětvích a je to nejen nesmírně tvořivé, zábavné, ale hlavně ekologické.
Kluci z www.landcraft.cz získávají pomerančové slupky co by odpad po lisování džusu a destilují je pro svůj stejnojmenný pomerančový destilát s bylinami, kořením a medem. Jako vedlejší produkt destilace mají pomerančový éterický olej, pro který nemají uplatnění. Ondra mi přivezl demižon zbytkového alkoholu, na jehož hladině ten éterický olej plaval, se slovy "něco z toho udělej". Éterický olej byl jasný, ten putoval do mýdlové limitky, ale co s tím alkoholem? Po chvíli přemýšlení mě napadlo udělat voňavý gel, který jde použít buď na ruce nebo třeba jako balzám po holení. Alkohol jsem zahustila, přidala do něj ricinový olej spolu s moravským švestkovým olejem, lisovaným z pecek zbylých po zpracování ovoce a synergickou směs éterických olejů s protivirovými a antibakteriálními účinky. A tak vznikla druhá limitka #circularorange. S mýdlem tvoří krásné duo a s destilátem od Landcraft vše dohromady jedinečný dárek.
Circular economy znamená, že někdo, něco vyrábí a má nějaký zbytek, nebo nepotřebný "odpad", který nedokáže zužitkovat. Ale je tu někdo jiný, kdo to ještě zužitkuje, kdo z toho vyrobí něco skvělého. Tohle se dá praktikovat v mnoha oborech a odvětvích a je to nejen nesmírně tvořivé, zábavné, ale hlavně ekologické. A tak vznikla limitka #circularorange ve které je hned několik takových cirkulárních surovin. Kluci z www.landcraft.cz získávají pomerančové slupky co by odpad po lisování džusu a destilují je pro svůj stejnojmenný pomerančový destilát s bylinami, kořením a medem. Jako vedlejší produkt destilace mají pomerančový éterický olej, pro který nemají uplatnění, takže mi ho Ondra přivezl a já ho použila do tohoto mýdla, takže jde vlastně hnedle o dvojí cirkulaci. Doplnila jsem je o další citrusové éteráky, prostě protože všechny se vyrábí lisováním kůry, která silice obsahuje. Dál jsem použila oleje z pecek. Pecky jsou taky odpad, zbydou po zpracování dužiny ovoce. Tady teda oleje broskvových jader a hroznových peciček. Obojí od mých milých moravských dodavatelů. Jo a ani ty pecičky a pecky se po zpracování nevyhodí. Nadrtí se a já je do mýdla použila jako peeling. Nakonec mýdlo vypadá jako malé obrázky jiné galaxie. A mě napadá, proč vzhlížet do jiných galaxií, k jiným planetám, když máme tu svojí. Jen se musíme víc zamýšlet nad tím, co nám dává a jak toho plně využít.
**BIO
*z přírodních esenciálních olejů
V letošní Vánoční dárkové sadě najdete mýdlo Vánoční poselství z limitované série, doplněné o luxusní pleťový krém, který nikde jinde samostatně nelze koupit. Jeho základ tvoří zlatý šípkový olej plný antioxidantů, jemný a dobře se vstřebávající čerstvý český švestkový olej a BIO bambucké máslo. Doplnila jsem je pro intenzivnější ochranný a pěstící efekt o aktivní látky - hedvábný protein, třtinový skvalan, lipidový výtažek z ovsa a vitamin C. Krém obsahuje přírodní éterické oleje s čistícím a hojivým aromaterapeutickým účinkem na pleť. Jemná vůně, ve které se snoubí tóny limetek se sladkým vanilkovým akcentem perubalzámové pryskyřice je tišící, osvěžující a projasňující myšlení.
Mýdlo a krém jsou zabaleny v plechové krabičce převázané saténovou stuhou.
Mýdlo Vánoční poselství:
*z přírodních éterických olejů **BIO
Pleťový krém:
*z přírodních éterických olejů **BIO
VÁNOČNÍ VŮNĚ ve mně vyvolávají pocity a vzpomínky. Vrací mě do dětství, kdy maminka, přestože byla nemocná a nebývalo jí vždy dobře, dokázala i v nedostatku tehdejší doby udělat všechno krásné. Pekla skvělé cukroví, vlastnoručně nám vyráběla vtipné adventní kalendáře, uklízela a zdobila. Společně jsme všichni v adventním čase chodívali na vánoční koncerty, výstavy, procházky městem, do kostela nebo na trhy. Jezdívali jsme na návštěvy početné rodiny a různými známými, kterých měl můj bohémský táta bezpočet. Na Štědrý den jsme šli na procházku, kouknout na Jezulátko, u stromečku zpívali a táta hrál na flétnu. Dostali jsme vždy, co jsme si přáli, pravda, nebyli jsme neskromní. Byla jsem dítě a vše viděla nevinnýma očima, ale ani jako starší si nevzpomínám na nějaký stres nebo shon, na zběsilé shánění dárků, či čehokoliv jiného- tedy až na fronty na pomeranče a banány. Opravdu pamatuji jen na klid, pohodu a lásku rodičů. Jedna z nejjistějších jízdenek v čase nazpátek je pro mě vůně čerstvého pomeranče, hřebíčku a páleného dřeva. Každý rok maminka obětovala jeden pomeranč, zapíchala do něj kolem dokola v ornamentech hřebíčky a pak jej ozdobený větvičkou a stuhou zavěsila na trojramenný lustr v kuchyni. A táta na kamna z pytlíčku sypal světle hnědé dřevěné úlomky, říkal jim purpura, ale nebyla to ta barevná purpura. Nevím, kde to sehnal, myslím, že to strýček přivezl ze svých cest s filharmonií. A já dodnes každé vánoce vyrábím pomeranč ozdobený hřebíčky a vyvolávám vzpomínky. Myslím na na to, jak by to bylo krásné, kdyby lidé nikam nespěchali, nešíleli, nenakupovali jako zběsilí. Předvánoční čas si užívali, jako to znám z dětství. To je mé Vánoční poselství! Zapomeňte na tu materialistickou podobu svátků a nenechte se vystresovat tím, že nebude vše dokonalé. Nadechněte se vůně pomeranče, hřebíčku a santalového dřeva a prostě si jen užívejte ten magický čas.
*z přírodních éterických olejů **BIO
První limitka jiná než mýdlo je tu. Je jím balzám na rty, neboť, smyslné, hebké a voňavé rty svádějí k polibku, a to nejen slavnému filmovému! Limitovanou sérii Noir balzámů na rty jsem totiž vytvořila jako partnerský dar pro Noir Film Festival, který se každoročně koná na blízkém hradě Křivoklát, a který už poněkolikáté nenavštěvujeme jen jako diváci, ale podporujeme i jako partneři. Pro exkluzivní řadu balzámů ve stylu noir jsem zvolila vesměs všechny suroviny "černé". Základ balzámu tvoří bambucké máslo z černé Afriky, přidala jsem olej z černých višní, olej z černých ostružin a olej z černého kmínu. Jako vůni jsem zvolila kombinaci extraktů z černé kávy a z černého rybízu a ty jsem doplnila o éterický olej z černého pepře. Balzámy jsou v ekologických černých papírových tubičkách a pár kousků je možné získat i zde na eshopu.
Ve své době každý Říman toužil po hedvábné látce, která se stala symbolem přepychu a vyvažovala se zlatem. Jako hedvábná stuha se vinou mapami cesty po nichž tisíce kilometrů putovaly z Číny karavany naložené bohatstvím z orientu. Po souši přes Mezopotamii, říšemi Perskou, Osmanskou i Egyptskou, po moři kolem Malajského polostrova, skrze Bengálský záliv k Cejlonu a dále přes Arabské moře až do Perského zálivu. Hlavní a nejžádanější komoditou bylo právě hedvábí a proto byla také později obchodní trasa nazvána Hedvábnou stezkou. Kupci však přiváželi i další poklady jako koření, papír, porcelán, barviva, parfémy, drahokamy nebo medikamenty a samozřejmě mýdlo. Kromě hmotných komodit se začalo šířit i vzdělání, filozofické myšlenky, zvyklosti, náboženství, styl života či nové objevy a technologie. Hedvábná stezka se tak stala kulturním mostem pro civilizace, které o vzájemné existenci často neměly ponětí. Výměna hmotných i nehmotných artiklů položila základ moderního světa a značně přispěla k vývoji lidské civilizace. To vše mě inspirovalo k vytvoření stejnojmenného mýdla v limitované edici a všechny ty poklady, které kupci z dalekých krajin přiváželi, jsem do něj dala. Je v něm pistáciový, rýžový a sezamový olej a drahé éterické oleje z egyptského jasmínu, turecké růže, indického kardamomu, marocké mimózy, pepře ze Srí Lanky, kadidlovníku z Ománu, magnolie z Číny, ale hlavně spousty pravého tussah hedvábí. Na první pohled je mýdlo nenápadné, ale ve skutečnosti je velmi luxusní, plné drahocenných surovin.
Takové mýdlo si žádalo i krásný a netradiční obal, jež by v sobě nesl stejné poselství. Proto jsem zvolila rýžový papír jehož domovem je Čína, techniku akvarelu čínským kaligrafickým štětcem a přírodními inkousty. I ty symbolizují země, kterými kupci procházeli a dvě z mnoha důležitých komodit, které se díky nim do Evropy dostaly. Na výrobu nádherně voňavého nafialovělého inkoustu jsem použila okvětní plátky růže (Rosa damascena), nazlátlý inkoust je z lístků černého čaje (Camellia sinensis). A zlatá linka, vinoucí se jako cesta přes celý papír? Je symbolem oné Hedvábné stezky. Každý arch je číslovaný a podepsaný originál a malé umělecké dílo. Moc by mě potěšilo, když ho nevyhodíte, ale dáte třeba do deníku, použijete k dalšímu tvoření, nebo necháte zarámovat.
*z přírodních éterických olejů
Letošní podzimní limitku jsem měla v hlavě už od jara. Věděla jsem přesně, že bude pohádkově tajemná. Že v ní chci podzim v celé jeho kráse. Barevné listí, větvičky, oříšky, mechy, podzimní plody, pryskyřice, bobule... A pak mi zkřížila cestu Markétka z www.bymyyna.cz a její krásný ruční papír, na kterém jsou nakreslené (skoro) všechny ty suroviny, které jsem v mýdle chtěla mít. Jakoby ten papír stvořila přímo pro mě! Přímo pro tuhle limitku. A navrch ty lišky! Přesně ty mýdlu dodají onu pohádkovou tajemnost. A tak je tu: Liščí doupě s vysoce vyživujícími oleji bodlákovým, dýňovým, oříškovým, šípkovým a ostružinovým. Je v ní extrakt z dubové kůry, kosmetická rašelina, listy ořešáku a mletý hřebíček. Voní éterickými oleji z listů divoce rostoucího kajeputovníku, smrkového jehličí a větviček, listů hřebíčkovníku, africké modré trávy, toluánské pryskyřice a dubového mechu.
*z přírodních esenciálních olejů
Tahle limitka je trochu jiná, než jste zvyklí. Vznikla ve spolupráci s pořadateli Noir Film Festivalu, který se každoročně koná na blízkém hradě Křivoklát. Blízký je nám s Vítkem i žánr noir, a tak jsme se rozhodli, že náš letošní příspěvek festivalu nebude finanční, nýbrž věcný (protože, jak víme z filmů, peníze kazí charakter). Zrodila se proto tato exkluzivní limitovaná série mýdel ve stylu noir, z nichž pár kousků je možné získat i zde na eshopu. Tentokrát je ke každému mýdlu jako bonus DVD s filmem Hra bez pravidel.
Mýdlo má samozřejmě černou barvu a vůni s nádechem bourbonu, kolínské a tabáku. Přesně, takovou, jakou si představuji, že po sobě v místnosti zanechá tajemný muž v klobouku, s cigaretou v ústech a se zbraní v ruce, detektiv či gangster, bez jakého se správný noir film neobejde. Mýdlo je vyrobeno z kvalitních olejů a másel, obsahuje pravou bourbon whiskey a vzácné éterické oleje.
Voda je, po tucích a hydroxidu, třetí nejdůležitější surovina, bez které mýdlo nemůže vzniknout. Mé další povídání bude o vodě, neboť tato nejcennější kapalina je též nejdůležitější a nezbytná pro život vůbec. Je třeba ji chránit, zachovat její čistotu a uvědomovat si její důležitost. Voda z lesních tišin je poetické jméno nejsilnějšího ze Tří pramenů u křivoklátského Branova. Začátkem léta jsme tam po cestě z výletu zastavili. A hned u ustí pramene chladivé pitné vody, který také slouží co Knieppova lázeň a kam se sjíždí lidé s blízkého i dalekého okolí s lahvemi a kanystry pro vodu, jsem dostala nápad - vyrobit z té vody mýdlo které by bylo připomínkou toho, jak je čistá pitná voda vzácná. Z každého z pramenů jsem nabrala vodu a doma z ní a olejů - olivového, řepkového, kukuřičného a ořechového a bambuckého másla udělala mýdlo. Přidala jsem zelený prášek ze sladkovodní řasy, známý svým vysokým obsahem aminokyselin, vitamínů, minerálů, stopových prvků, chlorofylu, buněčných solí a enzymů, který podporuje kožní metabolizmus a na pokožku působí hojivě. Tři prameny jsou obklopeny krásnými lesy, takže jak bude vonět, vyplynulo tak samozřejmě. Použila éterické oleje ze smrkového a borového jehličí, jedlových šišek a dubového mechu. Všechny tyto éterické oleje mýdlu propůjčily jemnou lesní vůni, ale hlavně své léčivé vlastnosti. Tyto esence jsou významně tonizační, zmírňují bolesti svalů, regulují nadměrné pocení, odpuzují klíšťata. Dubový mech indiáni tradičně využívají na léčení ran a podrážděné pokožky.
*z přírodních esenciálních olejů
Den ode dne je slunce slabší. Ráno mu trvá déle vysušit rosu, brzy k večeru už unaveně padá za obzor. Nezadržitelně se blíží podzim. Nevím, jak vám, mně letos připadalo to léto nějak krátké a ještě se mi nechce dát Slunci sbohem. A tak jsem vytvořila pozdně-letní limitku, se kterou si nejen prodloužíme léto, ale i prodloužíme opálení a zklidníme pokožku. Protože tahle kostka se zářivě zlatým dekorem je přesně to pravé pro kůži, která v létě dostala zabrat. Základ mýdla je hodně hydratační a podporující obnovu vrchní vrstvy pokožky. Obshuje rýžový a sezamový olej, oba mají vysoký podíl linolové a linolenové mastné kyseliny, které pokožka k regeneraci potřebuje a tělo si je samo nedokáže vyrobit. Dále jsem přidala extrakt z třezalky v olivovém oleji a pokožku významě obnovující oleje pupalkový a slunečnicový. Aby toho nebylo málo, mýdlo obsahuje ještě silně regenerační extrakt ze zeleného čaje a panthenol, který je standardně součástí všech poopalovacích přípravků. Přidaný beta karoten je bojovník proti volným radikálům a vše doplňuje synergická aromaterapeutická směs hojení podporujících éterických olejů z levandule a heřmánku, díky kterým mýdlo nejen překrásně voní, ale rozežene i chmury a deprese a pomůže překonat duševní obtíže s přechodem do sychravého podzimního počasí. Neváhejte, čtyřicet Slunečních paprsků je tu, aby prozářily třeba zrovna váš nadcházející podzim!
*z přírodních esenciálních olejů **BIO
Léto, to nejsou jen rozpálené pláže a tropické ostrovy. Mnoho dobrodruhů míří na sever, kde je léto chladné, přesto však nádherné. A tam jsem si letos zajela pro nápad na letní limitku. Ke skalnatému pobřeží, kde příroda míchá paletu všech tónů, od hnědých po šedobéžové, od lahvově zelených po smaragdově průzračnou, od temně modré po pastelově blankytnou. Alespoň některé z palety úchvatných barev vzdálené severské země, jsem chtěla mít v jedné kostce mýdla. Pomohla jsem si, jak jinak než přírodními surovinami: práškem z indigových listů, spirulinou, aktivním bambusovým uhlím, mletou mořskou řasou a modrým kaolinem. Tyto suroviny jsou navíc velkým zdrojem minerálů a stopových prvků. Díky éterickým olejům mátovému, eukalyptovému, jedlovému a pačuli spolu s rostlinným mentolem mýdlo voní čerstvou ledovou vůní, připomínající mořský vzduch. V mém severském mýdle však nesmělo chybět ještě něco, pro Norsko tak charakteristické. Ano, samozřejmě je to losos, přesněji řečeno fantastický olej z divokých norských lososů. Díky vysokému obsahu omega-3 mastných kyselin a množství v tucích rozpustných vitaminů je nepřekonatelný v péči o pokožku, kterou pomáhá regenerovat. Tento vzácný olej skvěle doplnil základ mýdla, tvořený vysokým podílem olivového oleje, bambuckého másla a mandlového oleje. Vzniklé mýdlo tak zajišťuje potřebnou hydrataci a výživu, jež létem unavená kůže nutně potřebuje.
Číslovaná a podepsana limitka je v obvyklém množství 35ks.
*z přírodních esenciálních olejů
Pro inspiraci na další limitované mýdlo jsem zamířila do vzdálené Indie. Ta je domovem uctívaného posvátného nimbového stromu zvaného Zederach indický (Azadirachta Indica). Jeho léčivou sílu zmiňují záznamy staré téměř 5tisíc let, opěvuje ho Ajurvédská medicína i moderní léčitelé, a ne nadarmo se nimbovému stromu přezdívá zázračný strom. Ze semen jeho plodů se získává cenný olej a k léčebným účelům se využívají i listy. Obojí obsahuje látky, které se nevyskytují v žádné jiné rostlině, a to azadirachtin a nimbin i další cenné složky, vitaminy, minerály a aminokyseliny. Složky, které jsou velmi účinné proti mikrobům, virům a plísním, ničí bakterie a parazity a hojí ranky a oděrky nebo popáleniny. Až 80% produkce nimbového oleje se v Indii využívá na výrobu mýdel. Nejen olej, ale i listy (nebo prášek z nich) je využíván pro výrobu mnoha dalších kosmetických přípravků na pleť a vlasy - krémy, masky na obličej, šampony, kondicionery... Léčebné účinky jsou též hojně využívané v dermatologii, podporují totiž léčbu mnohých kožních chorob večetně lupénky a ekzémů. Masáže olejem zmírňují revmatismus a artritidu. Pro tyto vlastnosti mýdlo ocení nejen ti, kdo pobyvají často v přírodě, nebo pracují na zahradě, ale i ti, jež trápí jakýkoliv kožní neduh.
Vánoce jsou obdobím, kdy se domovem line vůně cukroví, másla, čokolády, skořice, vanilky... bez cukroví si sváteční dny mnoho z nás nedokáže představit. A protože Vanilkový rohlíček je takový český symbol Vánoc, rozhodla jsem se pro stejnojmennou vánoční limitku.
Mé mýdlo Vanilkový rohlíček je plné výživného bambuckého másla, pěstícího mandlového oleje, oříškového oleje nabitého prospěšnými mastnými kyselinami, vitaminy A, B, E a minerály. Díky těmto olejům vyživuje, hydratuje a regeneruje. Samozřejmě je v mýdle spousta voňavé madagaskarské vanilky. Mýdlo obsahuje i detoxikační a hloubkově čistící bílý kaolin, kterým je jeho povrch, tak jako u stejnojmenného oblíbeného cukroví, poprášený.
K mýdlu je přiloženo i malé překvapení, náš rodinný, po tři generace děděný recept. Přeji Vám všem krásné a klidné Vánoční svátky!
Času, kdy zlátne a červená listí a slábnoucí slunce v té pestrobarevné nádheře tančí svůj tanec na rozloučenou, zvykli si lidé říkat Indiánské léto. Končí sezóna darů přírody. Jeřabiny, trnky, šípky i další plody na stráních jsou zralé. Rostliny do nich odevzdaly vše pro další léto, další generaci. Veškeré živiny, aby poté, co se uloží ke spánku, mohl jejich život na jaře pokračovat. 22. září Slunce vstoupilo do Vah a nastal podzim. Ten první podzimní den odpoledne jsem ve své mýdlové laboratoři stvořila podzimní mýdlo. Snažila jsem se v něm zachytit proměnu a koloběh přírody, magickou transformaci. Je inspirované přírodou, je z přírody a jmenuje se právě podle tohoto období - Indiánské léto. Je v něm odvar z indiánské bylinky, která se nazývá Vilkakora, neboli Kočičí dráp (uño de gato) a kterou Indiáni používají na posílení imunity, je v něm dužina z jeřabin, je v něm kukuřičný olej a kakaové máslo doplněné o vzácný neemový olej. Do Jižní Ameriky, země Indiánů, nás přenese i vůně brazilského růžového dřeva v kombinaci s mystickou hojivou brazilskou kopálovou pryskyřicí, limetkou, šalvějí a hřebíčkem, vůně podzimně teplá. Jen limeta dává tušit příchod zimy a voňavou kompozici odlehčí čistými a šťavnatými ovocnými tóny.
Ke každému mýdlu bude navíc přiložený indiánský talisman, který jsem vytvořila z dřevěných korálků a stříbřitých peříček a zavěsila na koženou šňůrku.
V limitované sérii je tentokrát 34 kusů.
*z přírodních esenciálních olejů
V celé severní Africe je oblíbený čaj s mátou. Říká se mu také touareg, podle jména kočovných berberských národů. Pokud bych v životě chtěla něco znovu zažít, tak by to byla noc v poušti s nomády. Ti mě naučili používat tabun, péct na něm na ohni jednoduché placky a k tomu popíjet sladký čaj s mátou zvanou nana. Ten zážitek je ve mně hluboko a je stále intenzivní. Často se vracím duchem do pouště a nenechávám vzpomínky vyblednout. Občas venku rozdělám oheň a vařím na něm vodu na čaj. Na zahradě natrhám snítky máty, musí to být máta klasnatá (Mentha spicata) nikoliv příliš silná máta peprná, a svařím je v konvi spolu s pevně svinutými lístky polofermentovaného čaje a hnědým cukrem. Popíjím čaj, dívám se do ohně...moje mysl cestuje po vzdálených světech. Nechala jsem se znovu inspirovat tímto zážitkem k vytvoření dalšího mýdla v limitované edici. Nazvala jsem ho Marocké dobrodružství. Je to zhmotněný touaregský čaj. Je v něm silný čajový extrakt, a také bambucké máslo a arganový olej, jejichž domovem je Afrika, samozřejmě též marocká máta nana ve formě esenciálního oleje a třtinový cukr. Svěží mýdlo na léto s pěstícími účinky bambuckého másla a pokožku zklidňujícím čajem. Stačí jen zavřít oči a také se vydat na dalekou cestu...
*z přírodních esenciálních olejů
„… a v každé třetí škebli bude perla“, řekl princ Malé mořské víle. Představte si nekonečné pláže v Indonésii. Pláže s bílým pískem, nad nimi se sklánějí palmy, šumění moře přerušuje jen zvuk padajících kokosových ořechů plných mléka a sladké dužiny. Moře na pláž vyplaví škeble a každé třetí je mýdlová perla. Kostky mýdla plné oleje z kokosové palmy, kokosového mléka, které spolu s bambuckým máslem udrží pokožku nádherně hedvábnou. Bělostné mýdlo a vonící po citronech, limetách a galangalu, s jemným vzorem z pomerančového pudru. Skvělé pro letní dny a sluncem unavenou pokožku.
Je jich jen pár, tak neváhejte!
Pro typ pokožky: normální až suchá a dehydrovaná
*z přírodních esenciálních olejů
V lidovém léčitelství na Sibiři a v některých oblastech Číny byl rakytník známý již v dávné minulosti. V Rusku je pro vysoký obsah vitamínů, zejména vitaminu C, nazýván "sibiřským zázrakem". Latinsky se jmenuje Hippophae rhamnoides a zajímavé je, že slovo Hippophae má původ ve staré řečtině a v překladu znamená třpytící se kůň. Staří Řekové prý totiž věděli, že zvířata pasoucí se v oblastech, kde rostla tato dřevina, tloustla a jejich srst dostávala lesklý nádech. A toho jsem se rozhodla využít. Když mohou mít po rakytníku koně krásnou strst, proč bychom nemohli my mít takové vlasy? A tak se zrodil nápad, přidat hustou rakytníkovou šťávu a velmi kvalitní rakytníkový olej dovezený přímo z Ruska do tuhého šamponu. Při vymýšlení dalších komponentů jsem pak sáhla po esenci z břízy, borovice a destilované pryskyřici z březule, což je rostlina ze stejné čeledi jako olibanum.
30 kousků tohoto Sibiřského šamponu je tu teď pro Vás.
*z přírodních esenciálních olejů
Na jihu východní části Himalájí v údolí řeky Brahmaputra rozkládá se oblast zvaná Ásam. Je to oblast s vysokými srážkami a kombinace velké vlhkosti a tepla dává vzniknout jednomu z nejjemnějších čajů na světé, nesoucímu jméno místa svého původu - Assam. Nejen tam, ale v celé Indii je oblíbený čaj s mlékem a kořením známý pod názvem Chai masala, hindsky मसाला चाय. Do silného čaje je přidávána podle oblasti různá směs koření a čaj je pak doplněn mlékem bůvolím či kravským. Vznikne tak lahodný voňavý nápoj, který mám moc ráda a tak mě napadlo, udělat mýdlo se stejným složením. S extraktem z Assamského čaje, množstvím kakaového másla, plné mléka a voňavého koření. Použila jsem mléko z hospodářství tady přes kopec na Bukové, z koření pak zázvor a kardamom, pepř, skořici, hřebíček, kmín, muškátový oříšek, nové koření a šafrán, vše ve formě esenciálních olejů. Výsledné mýdlo je přesně jako čajový nápoj - teple zlatě zbarvené, sladké, lahodné a výživné pro po zimě poškozenou pokožku.
V nabídce je limitovaný počet 25 kusů, takže neváhejte!
Pro typ pokožky: suchá, citlivá, dehydrovaná
*z přírodních esenciálních olejů
Po dva měsíce, od léta do podzimu, se louhovaly v olivovém oleji zelené vlašské ořechy s listy. Vzniklý, tmavě zelený, hustý olej jsem použila jako základ tohoto mýdla s duchem podzimu. Ve vodní složce je extrakt z dubové kůry a mýdlo je tak plné tříslovin, které jsou adstringentní a antibakteriální. Zdaleka to není vše! Z olejů se uplatnily ještě ořechový, meruňkový, pistáciový a ostružinový a v mýdle je i zmýdelněný karnaubský vosk. Mýdlo je tak deální pro pěstění podzimem a zimou namáhané pokožky. Zelený francouzský jíl podpoří detoxikační vlastnosti. I při komponování vůně jsem se držela zemitých tónů, a tak v kompozici můžete najít dubový mech, sladkou bazalku, pačuli, žlutodřev (neboli sečuanský pepř), skořicové listy a tropická dřeva jako guajakové a cabreuvové.
Mýdel je zařazeno v limitovaně řadě tentokráte méně než jindy!
*z přírodních esenciálních olejů
Počátkem loňského léta jsem se prodírala šípkovými keři, a jako kupec, který chtěl pro svou dceru utrhnout růži, jsem i já trhala a pak sušila okvětní plátky planých růží s jasným cílem - udělat šípkové mýdlo ne pro jedinou krásnou ženu, ale pro žen víc. Ne zas však pro mnoho, protože v limitovaných edicích je vždy mýdel jen omezeně. ;)
Vytvořit mýdlo, ve kterém budou šípky hned v několika podobách, to chtělo čas... Od jarního sběru květů, až po první mrazíky, kdy jsem se vrátila k těm keřům, zmrzlýma rukama natrhala rudé šípky a uvařila z nich pyré, které se stalo základem mýdla. Vedle pyré, plného vitaminu C, který je pro pleť tak důležitý, jsem přidala ještě kakaové a bambucké máslo a olej z šípkových peciček, aby bylo mýdlo hodně výživné. A přidáním pudru z šípkových zrníček a esenciálního oleje z růží je v něm nakonec vše, co nám šípkové růže mohou nabídnout. Aby se vůně podobala divokým růžím, přidala jsem ještě esenci z jedlových šišek a jalovcových bobulí a také maličko šalvěje. Všechny ty krásné suroviny jsem zaklela do kostky mýdla, které dostalo jméno Zakletý šípek.
*z přírodních esenciálních olejů
Jednoho krásného, červencového dne jsem se vydala křivoklátskou krajnou na Týřov. Byl všední den, nikde nikdo, svítilo sluníčko a já si užívala výlet. Když už jsem se ocitla v těchto končinách, napadlo mě zastavit se na kozí farmě ve Skryjích, kde se o své stádo perfektně stará Pavlína Jirsová. Chvíli jsme si povídaly a nakonec jsem odjížděla nejen s taškou sýrů, jogurtu a mléka, ale hlavně s nápadem, použít mléko do mýdla. Kozí mléko je fantastická surovina, neboť protein, vitamíny a minerály v něm obsažené dělají z mýdla malý hebký zázrak. Pokožku intenzivně pěstí a obnovují kožní buňky. A to je přesně to, co kůže vysušená letním sluněním potřebuje. Abych podtrhla účinek mléka, přidala jsem lavandin a sáhla po silně antiseptické manuce. Přidala jsem ještě cedrový mech a pomeranč. Tahle voňavá kompozice dokonale zachytla můj pocit z toho báječného letního dne.
*z přírodních esenciálních olejů